Článek blogu

Zdravotní přínosy vířivky – masíruje, uvolňuje a pomáhá proti stresu

Léčivé účinky teplých koupelí jsou již po staletí všeobecně známy a doporučovány. S vynálezem vířivek se ovšem zdravotní benefity těchto koupelí významně posílily. Podívejme se na to, proč se vyplatí si čas od času „odskočit“ k příjemné relaxaci zvané vířivka.

Významně snižuje hladinu stresu

Ač to mže znít jako obecná fráze, najít skutečně účinný způsob zklidnění, který nám pomůže usnout a snížit hladinu stresových hormonů v krvi je mnohdy téměř nemožné. Teplá voda ve spojení s vzduchem vytváří proudy a tzv. hydromasáž, která prokazatelně pomáhají snižovat hladinu stresových hormonů a vyrovnává funkce vegetativní nervového systému – parasympatiku a sympatiku.

Podporuje uvolnění svalů

Vířívá koupel v teplé vodě,uvolňuje a relaxuje svaly celého těla. Podle americké studie taktéž koupel ve vířivce zvyšuje flexibilitu svalů. Proč je to dobré? Svaly se při této proceduře zahřejí a stanou se ohebnější, což nám umožní větší rozsah pohybu a taktéž větší hybnost, která pomáhá předcházet zraněním. Podle umístění trysek můžeme libovolně uvolňovat jednotlivé části těla, např. ztuhlou šíji nebo záda.

Klouby zaplesají

Díky stimulaci krevního a lymfatického oběhu je vířivka vhodná taktéž pro klouby. I proto je tzv. hydroterapie pravidelně zařazována v lázeňských procedurách. Teplá voda spolu s různými přísadami pomáhá účinně odstranit ztuhlost a otoky kloubů.

Komplexní posílení imunity

Mnohé studie poukázaly na to, že vířivky nejsou pouhým relaxačním prostředkem, ale významně pomáhají i proti civilizačním nemocem jako je cukrovka. Dále teplá voda působí i na hojení pokožky a bojuje proti zánětlivým procesům v těle.  Pára, která z koupele stoupá, zklidňuje plíce, srdce a žaludek. Jak už bylo řečeno výše, velmi blahodárný je vliv vířivky na různé problémy nervové soustavy, zvláště pokud obohatíme vodu různými éterickými oleji.

Hubnutí a lepší pleť

V posledních letech se velmi mluví o tom, že vířivka má vliv i na úbytek tělesné hmotnosti.  Díky důmyslně umístěným tryskám jsou naše svaly ve vířivce neustále stimulovány, taktéž horká voda napomáhá pocení a tedy dochází k výdeji energie. Je to ideální způsob jak zhubnout, zvláště pro ty, co nemohou vykonávat náročnější sportovní aktivity z důvodu zdravotního nebo jiného omezení. V neposlední řadě nás jistě nepřekvapí, že při stimulaci svalů dochází k zlepšení celulitidy a celkového stavu pokožky, které je elastičtější, pevnější a celkově odolnější.