Článek blogu

10 důvodů proč se saunovat

Jedním z hlavních důvodů stoupající obliby sauny jsou její blahodárný účinek na lidský organismus. Pojďme si tedy shrnout hlavní důvody proč navštěvovat saunu co možná nejčastěji.

 

Celková detoxikace organismu

Tělo se umí do jisté míry zbavovat škodlivin samo. Sauna však může tento proces významně urychlit a pomoct i při hloubkové detoxikaci od těžkých kovů. Proč navštěvovat saunu? V sauně se zlepší krevní oběh a dochází v ní k pocení, které pomáhá zbavovat tělo toxinů.

 

Posilování srdce

O tom, že sauna prospívá našemu srdci, není žádných pochyb. Tento názor potvrzuje i doktor Thomas H. Lee, přední odborník a kardiolog spolupracující s Harvardskou univerzitou. „Kardiovaskulární účinky sauny byly dobře zdokumentovány již v minulosti. Sauna pomáhá snižovat krevní tlak, což pozitivně ovlivňuje celý cévní aparát,“ potvrzuje lékař.

 

Prevence respiračních onemocnění

Výzkumníci z univerzity Mnichovského Ústavu lékařského lázeňství a klimatologie provedli řadu testů s cílem určit vliv sauny a páry na lidský organismus. Zjistili, že parní sauny mohou výrazně pomoci s obtížemi horních dýchacích cest a také zlepšit symptomy astmatu. Sauna dále umí uvolnit hlen a utišit bolest v krku.

 

Otužování a jeho účinky

V dnešní době stále více odborníků poukazuje na fakt, že otužování je zdraví prospěšné. Je prokázáno, že lidé, kteří se otužují, nejsou tak často nemocní a pokud onemocní, má nemoc lehčí průběh. Otužování také upevňuje psychiku a duševní zdraví, o důvod více, proč navštívit saunu.

 

Dlouhověkost

Výzkumníci z východního Finska sledovali vzorek mužů ve věku 42 – 60 let po dobu cca 21 let. Někteří navštěvovali saunu pravidelně a někteří málo. Bylo zjištěno, že muži, kteří navštěvovali saunu 4–7 x  týdně, měli zdravější srdce než ti, kteří ji navštěvovali 2–3 x, a výrazně zdravější srdce než ti, kteří ji navštěvovali jen minimálně.

 

Lepší zvládání stresu

Je dokázáno, že sauna i parní lázeň pomáhají lépe zvládat stres a relaxovat. Pobyt v sauně vám pomůžeme lépe se vyrovnat se stresem, úzkostí i napětím.

 

Pevnější a mladší pokožka

Stále více odborníků doporučuje saunu pro její schopnost výrazně omladit pokožku. Saunování zlepšuje krevní oběh, díky němuž se do pokožky uvolňuje více kyslíku a živin. Sauna podporuje tvorbu kolagenu a pokožku tak hloubkově čistí. Výsledkem je zdravější a lépe hydratovaná pleť.

 

Prohřátí kloubů a svalů

Pobyt v sauně se doporučuje jak aktivním sportovcům, tak i lidem s bolestmi kloubů. Studie zaměřená na zvýšení svalové kondice dokázala, že pobyt v sauně po dobu 30 minut dvakrát týdně zlepšuje sportovní výkon. Podle studie byli sportovci, kteří do sauny chodili, o 32 % lepší než ti, kteří ji nenavštěvovali.Snížení rizika mozkových příhod

Výzkumníci z University of Eastern Finland jednoznačně dokázali, že časté návštěvy sauny jsou spojeny s nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice.Proč navštěvovat saunu jako prevenci deprese?

Nejnovější studie dokazují vztah mezi saunovou terapií a produkcí endorfinů v těle. Zejména infračervené sauny podporují tvorbu endorfinů, které zmírňují symptomy deprese. Kromě toho se během saunování uvolňují svaly a snižuje míra stresu, což zlepšuje celkovou náladu. V zimních měsících, kdy je u nás méně slunečního svitu, je tedy sauna ideální.