Článek blogu

Pravidla saunování

Chystáte se poprvé do sauny, ale nevíte, co přesně vás čeká, co si vzít s sebou a jaké jsou vlastně pravidla saunování? Celý proces je jednoduchý, ale je potřeba dodržovat pár zásad, a to ze zdravotních, abyste si spíše neublížili, a pak také hygienických důvodů.

  • Před vstupem do sauny, kde se chodí zásadně bez plavek, je potřeba se důkladně osprchovat a následně se otřít, zbylé kapky by vás ochlazovaly a proces pocení by nebyl tak účinný.
  • Pokud se obáváte vysokých teplot, vyberte si raději nižší lavici, na vyšších příčkách je i vyšší teplota. Ideální je, když si lehnete, tělo se tak prohřeje rovnoměrně. U sezení by mohl vzniknout teplotní rozdíl mezi hlavou a nohami.
  • Dýchejte klidně a zhluboka nosem či ústy, v případě nepříjemného pocitu si je můžete zakrýt rukou.
  • Vždycky pod sebe pokládejte osušku či speciální prostěradlo a to především kvůli hygieně.
  • Jeden pobyt v sauně by měl trvat asi 15 minut. Poté následuje osprchování, abyste smyli pot a dále ochlazení a to buď na chladném vzduchu, pomocí hadice nebo v bazénku. Prudké ochlazení v bazénku je ale docela šok a může vést k vážným zdravotním komplikacím. Pokud se na to budete cítit, proces pocení a ochlazování opakujte (ideálně alespoň dvakrát).
  • Po pocení nezapomeňte doplnit tekutiny a to v podobě studeného čaje, vody či minerální vody. Zapomeňte na alkoholické nápoje a před saunou ani nekuřte.

Do sauny si s sebou vezměte vhodné obutí (žabky, nazouváky), mýdlo, případně šampon a hlavně osušku, ručník či speciální prostěradlo. Nezapomínejte, že doporučená doba je opravdu jen doporučení, záleží na vašem pocitu, když se budete cítit jakkoli zle, například pocit pálení špičky nosu, uší či bradavek, potírnu opusťte. Pokud se budete řídit těmito pár pravidly saunování, jistě si takto strávenou chvíli užijete ve zdraví.